Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svěcení kříže Lhovice 2012

hlavní stránka: http://www.lhovice.estranky.cz/

Součástí pouti ve Lhovicích byla mimo jiné i 19.5.2012 od 13 hodin mše svatá u kapličky  a poté  ve 14 hodin se všichni vydali vysvětit pomník z I. světové války, který stojí u lip na začátku bývalých obecních drah (u kravína) a který byl vloni zničen vandaly. Místní hasiči ho opravili a u příležitosti pouti se ho rozhodli nechat posvětit.

Křížky stojí v krajině jako němí svědkové minulosti. Důvody jejich existence jsou různé. Někdy stojí na rozcestí, někdy v poli. Jeden z lhovických křížů se nachází na začátku bývalých obecních drah. Přišla 1. sv. válka a zanechala po světě mnoho utrpení a následků. Důkazem je i kamenný kříž s Ukřižovaným, nesoucí text s letopočtem 1914. Připočítáme-li k dnešnímu roku, roky dva, dostaneme 100. výročí postavení kříže. Možná, by to byla (v roce 2014) vhodná doba pro kolem jdoucího člověka, zastavit se zde a v tichosti popřemýšlet. Důvod, proč se u kříže sešli místní občané již nyní, je zcela jiný. Totiž v červnu loňského roku zde stojící kříž někdo povalil a ztratila se kovová soška Ukřižovaného. Místní občany to nenechalo klidnými. V obci se již nějaký čas objevuje vandalismus mládeže. Sbor dobrovolných hasičů Lhovice si vzal za své kříž opravit a znova postavit. Patří poděkovat všem, kteří se na opravě kříže a úpravě jeho okolí podíleli. Obnova kříže je projevem úcty k odkazu našich předků, jejich životních příběhů, jejich víry. Především starší generace lhovických občanů má ke kříži nostalgický vztah. Provází je po celý život. Stojí tu již 98 let a občana takového stáří v naší vesnici není. Z vyprávění pamětníků víme jen, že zde stojící kříž nechala postavit rodina padlého muže, pana Řezáče pocházející z čp.4. Další podrobnosti se nepodařilo zjistit, byť se hledalo v různých pramenech, i ve vojenském ústředním archivu. Jelikož ve vesnici není památník padlým vojínům a to jak z 1. a 2. světové války, je tento kříž v místě jedinou památkou připomínající její krutost. Současně proto byla uctěna minutou ticha i památka ostatních lhovických padlých vojínů. Obnovený kříž slavnostně vysvětil P. Tomáš Kowalik. Slavnost ukončila píseň „Čechy krásné, Čechy mé“, kterou si zazpívali všichni přítomní.

Píše se o tom:

http://klatovsky.denik.cz/zpravy_region/o-pouti-ve-lhovicich-vysvetili-krizek-20120521.html

Týdeník 5+2 dny 31.5.2012 str.7 (viz fotogalerie)

 Další fotogalerie zde:

http://farnostsvihov.rajce.idnes.cz/Poutni_bohosluzby_ke_cti_sv._Jana_Nepomuckehov_Nedanicich%2Cve_Lhovicich_s_posvecenim_krize%2Cv_Jezovech/

 

 Sakrální stavby ve lhovicích: http://www.lhovice.estranky.cz/clanky/sakralni-stavby.html